7 Publikování vytvořených stránek


Nacházíš se zde: rozcestník kroužku1. Úvodní lekce1. lekce - Teorie klient a server2. lekce - Úvod do vývoje webových aplikací3. lekce - XHTML (XHTML tahák)4. lekce - CSS = kaskádové styly5. lekce - CSS + Třídy6. lekce - CSS a DIVy7. lekce - Publikování stránek


7.1 Opakování z minula

7.2 Kam s vytvořenými stránkami?

Když vytvoříte stránky a jsou hotové je potřeba je umístit někam, aby se na ně dostali návštěvníci. Vždy je nutné je umístit na tzv. server - což je počítač, který pokud o to návštěvník požádá posle stránku prohlížeči a ten ji uživateli zobrazí.

7.3 Kde seženu server?

Server si lze pronajmou, či se zaregistrovat u nějaké služby, která jej poskytuje zadarmo. Pronajmutí serveru se říká hosting a službě, které jej pronajímá zadarmo se říká free-hosting.

7.3.1 Hosting - placená varianta

Tuto možnost využijete pouze v případě, kdy chcete doménu druhého řádu (tedy např. www.moje-domena.cz), kdy je nutné mít placený hosting. Hosting stojí několik stovek na rok a doména také, většinou se obojí vejde do 1.500,- Kč.

Tato možnost se využívá většinou až časem, tedy až když je tvůrce webů trochu zdatnější a má jaký obsah nabídnout návštěvníkovi.

Z placených hostingů doporučuji:

7.3.2 Free-hosting - varianta zadarmo

Tuto možnost využije většina z vás. Nejprve je nutné si u nějakého poskytovatele této služby zaregistrovat účet. Služby jsou zdarma, ale na vaše stránky jsou vkládány automaticky reklamy.

Je možné si vybrat z těchto poskytovatelů:

7.3.2.1 Registrace na freehostingu

My si ukážeme jak probíhá registrace na serveru WebZdarma.cz, u jiných serverů probíhá vše podobným způsobem:

Krok 1.

Nejprve si otevřeme stránku http://webzdarma.cz, kde najdeme odkaz na Registraci (horní lišta), zobrazí se nám takováto stránka:

Registrace na wz.cz

V tomto formuláři vyplňte název domény (a vyberte druhou část názvu), vždy se bude jednat o doménu tzv. třetího řádu, tzn. že bude mít tvar http://muj-nejlepsi-web.wz.cz, kde místo "wz" může být to, co si vyberete z výběru, a místo "muj-nejlepsi-web" váše vlastní adresa. Pokud bude adresa zabraná, po odeslání formuláře se zobrazí Lituji tato doména je již obsazena. Zkuste prosím jinou., je tedy nutné potom zvolit doménu jinou.

Dále vyplňte další údaje o vašich stránkách, které chcete na této službě provozovat a proškrtněte, že souhlasíte s podmínkami služby (není špatné si je pročíst ;)). A klikněte na Pokračovat.

Krok 2.
Registrace na wz.cz

Na následující obrazovce opiště písmena, či číslice z obrázku a klikněte na pokračovat.

Krok 3.
Registrace na wz.cz

Zde zadejte svoji e-mailovou adresu. A klikněte na pokračovat.

Nyní zkontrolujte svoji e-mailovou schránku, měl by se v ní nalézat e-mail z adresy podpora@webzdarma.cz, e-mail otevřete a v něm najdete odkaz ve tvaru https://www.webzdarma.cz/reg.html?PHPSESSID=6a6e525cabc5c77e72f58a69ede3f29f&code=4dfdf8b2, na tento odkaz klikněte.

Krok 4.
Registrace na wz.cz

Nyní vyplněte poslední údaje o vašich stránkách, heslo volte dostatečně silné (alespoň 5 až 6 znaků) a dobře si jej zapamatujte. Dále klikněte na pokračovat.

Krok 5.
Registrace na wz.cz

Nyní se vám zobrazili všechny důležité údaje o vašem účtě, byly také zaslány na vámi vyplněný email.

Gratuluji! Nyní máte zaregistrovaný svůj účet na serveru WebZdarma.cz.

7.4 Nahrání souborů na server

Soubory můžete na web nahrát několika způsoby, my si ukážeme dva hlavní:

7.4.1 Přes webový prohlížeč

Postup si ukážeme opět pro server WebZdarma.cz, u jiných serverů probíhá vše podobným způsobem:

Krok 1.

Samozřejmě je nutné mít na tomto serveru účet, na adrese https://www.webzdarma.cz/admin zadáte svoje jméno (= adresa stránek) a heslo, které jste obdrželi při registraci.

Krok 2.

V horní liště klikněte na "Správce souborů", otevře se nové okno, kde je možné nahrávat soubor, přejmenovávat je, mazat je, vytvářet adresáře a mazat je (atd..), práce s nimi probíhá podobně jako přes FTP (co to je, si ukáže za chvilku).

Krok 3.

Po skončení je vhodné kliknout na tlačítko "Odhlásit se", aby nedošlo k zneužití vašeho účtu.

7.4.2 Přes tzv. FTP

FTP přihlašování

FTP je anglická zkratka pro File Transport Protocol (česky protokol pro přenos souborů). Pro připojení na FTP je potřeba speciální program, ale umí to i samotný operační systém Windows. Nyní si ukážeme jak na to:

Krok 1.

Otevřeme "Tento počítač", klikneme do adresního řádku a zadáme adresu FTP serveru, kterou jsme obdrželi při registraci (většinou se shoduje s adresou webu, ale s předponou ftp://), takže např. ftp://zkusebni-domena.wz.cz, jako jméno zadáte adresu svých stránek a dále zadáte heslo, které jste obrželi při registraci. Poté kliknete na tlačítko "Přihlásit se".

Krok 2.

Nyní se otevřela složka vzdáleného serveru, ale pro vás vypadá stejně jako normální složka v počítači a i tak se chová, nyní je tedy možné do této složky normálně nakopírovat soubory, případně je nějak upravit a tak dále.

Uporoznění

Máš chuť na další lekci?