10 Javascript - programování na klientu


Nacházíš se zde: rozcestník kroužku1. Úvodní lekce1. lekce - Teorie klient a server2. lekce - Úvod do vývoje webových aplikací3. lekce - XHTML (XHTML tahák)4. lekce - CSS = kaskádové styly5. lekce - CSS + Třídy6. lekce - CSS a DIVy7. lekce - Publikování stránek8. lekce - Tvorba grafiky9. lekce - Rozřezání a nakódování grafického návrhu10. lekce - Javascript - programování na klientu


10 Javascript – programování na klientu

10.1 Opakování

10.2 Teorie Klient ↔ Server

Tuto teorii jsme již probírali v 1. lekci. Následuje její drobný souhrn:

10.3 Jak pracovat s obsahem stránky na klientu

Co dělat, pokud chceme změnit, či nějak zpracovat požadavek od uživatele přímo na klientu (tedy u uživatele na počítači v prohlížeči) – tedy chceme, aby došlo na stránce, kterou si uživatel prohlíží ke změně, ale nechceme, aby se musela celá stránka načítat znovu (např. pokud klikneme na odkaz, dojde také ke změně, ale je nutno celou stránku ze serveru na klienta stáhout znovu).

V takovém případě použijeme programovací jazyk Javascript .

Javascript není Java! Tyto dva programovací jazyky nejsou totéž.

10.4 Jak Javascript použít

Kód Javascriptu [vyslovujeme džavaskriptu] se vkládá do (x)HTML pomocí kódu:

<script type="text/javascript">
  // tady bude kód Javascriptu
</script>

K jeho zpracování dojde ve chvíli, kdy na něj v (x)HTML prohlížeč narazí, nebo v případě určitých událostí, kdy je to nastaveno.

Dále se tímto jazykem nebudem detailně zabývat – v případě zájmu doporučuji nastudovat si nějakou literaturu, případně webové stránky věnující se tomuto tématu.

10.5 Zdroje informací o Javascriptu

Pokud si chcete o tomto jazyku zjistit více doporučuji web JakPsátWeb.cz.

Přímo Javascriptu se věnuje kapitola Javascript – http://www.jakpsatweb.cz/javascript/.

Také doporučuji si projít příklady javascriptu na adrese http://www.jakpsatweb.cz/…ipt/priklady.

10.6 Javascriptový pomocník jQuery

Informace o tomto pomocníku se dozvíte více na jeho stránkách – http://jquery.com. Jedná se o soubor již naprogramovaných pomocných funkcí, které pomohou webovému tvůrci při tvorbě programů v javascriptu.

V češtině o jQuery se dozvíte více např. na adrese http://interval.cz/…-lehky-uvod/ nebo na http://citron.blueboard.cz/…zaklady.html.

10.7 Více informací

Tomuto programovacím jazyku se budeme věnovat pouze jednu hodinu, vzhledem k tomu, že při tvorbě webových prezentací se příliš nevyužije – lze jej ale využít pro určité typy stránek. V případě, že budete dělat stránky, na kterých se vám bude tento jazyk hodit, doporučuji si o něm zjistit více.

Máš chuť na další lekci?